Home | About us | Contact us Current Festival| Archive
Events 2017-18
 
15th Kalpanirjhar International Short fiction film festival 2017
     
  Jury Report
     
  Pictures
     
  Film Screening Schedule
     
  Brochure
 
10th Vivada-Kalpanirjhar Annual Lecture
     
  Synopsis
     
  Pictures
     
 
 

Current Festival - 2011

 
Screening Schedule
 
9th Kalpanirjhar International Short Fiction Film Festival
 
Tuesday 1 November 2011
 
6.00 pm Festival inauguration by Aniruddha Roychowdhury followed by screenings

Two and Two (Do Ba Do) / United Kingdom
Dir: Babak Anwari, 2010, 8 min 25 sec

Falling Awake / India
Dir: Ryan Demello, 2011, 10 min

Good Morning Mumbai / India
Dir: Rajesh Thakare & Troy Vashant C, animation

Raju / Germany
Dir: Max Zhle, 2010, 23 min 40 sec

WAGs – Wives and Girlfriends / Germany
Dir: Evi Goldbrunner, Joachim Dollhopf, 29 min 56 sec
 
Wednesday 2 November 2011
 
5.00 pm Independent Entries - I

Frame
/ India
Dir: Varun Aditya, 2011, 9 min 59 sec

The Way She is Venerated in Love
/ India
Dir: Manilal, 2010, 17 min

12 Years
/ Germany
Dir: Daniel Nocke, 2010, 3 min 29sec, animation

Kaveri
/ India
Dir: Shilpa Munikempanna, 2011, 18 min 12 sec

The Unfinished
/ India
Dir: Souvik Sarkar , 2011, 29 min 20 sec

Paytaan – The Emperor of Sales
/ India
Dir: Kaustubh Bankapure, 2011, 14 min 28sec

Between Heaven and Earth /
Germany
Dir: York-Fabian Raabe, 2010, 14 min 59 sec
7.00 pm GenNext I: Selections from Film Schools

The Experience Bar / India
Dir: Ameya Gore, 2011, 24 min 30 sec

To Mohandas Karamchand Gandhi / India
Dir: Vrinda Kapoor, 2011, 10 min 35 sec

Time Frames /
Germany
Dir: Jimmy Grassiant, 2010, 24 min 46 sec

Chuba
 / India
 Dir: Steven Ao, 2011, 10 min

Killers Kill, Dead Men Die
/ India
Dir: Ruchir Arun, 2011, 11 min

Flying High
/ India
Dir: Sharofat Arobova, 2911, 10 min 45 sec

WAGs – Wives and Girlfriends
/ Germany
Dir: Evi Goldbrunner, Joa Chim, 29 min 56 sec

Thursday 3 November 2011
 
3.00 pm 23rd European Awards Nominees 2010 - I

Amor / Norway
Dir: Thomas Wangsmo, 14 min

Lights / Germany
Dir: Giulio Ricciarelli, 14 min

Joseph’s Snails / France
Dir: Sophie Roze, 12 min

Stay Away / Netherlands
Dir: Paloma Aguilera Valdebenito, 24 min

Venus Vs Me / Belgium
Dir: Nathalie Yeirlinck, 27 min

Tussi Lago / Sweden
Dir: Jonas Odell, 15 min, animation
5.00 pm GenNext II; Selections from Film Schools

Side by Side / Germany
Dir: Christoph Englert, 2010, 12 min 35 sec

Moonstone
/ India
Dir: Orsa Cousin, 2010, 10 min

Moksh
/ India
Dir: Bijaya Kumar Nishanka, 2011, 22 min

Raju
/ Germany
Dir: Max Zähle, 2010, 23 min 40 sec

Self-Woven
/ India
Dir: Zalina Gamat, 2010, 21 min 44 sec

Free Slave
/ Germany
Dir: Pauline Flory, 2010, 8 min, animation

Falling Awake
/ India
Dir: Ryan Demello, 2011, 10 min
7.00 pm Independent Entries - II

A Fiction of a Mockery / India
Dir: Palash Dasgupta, 2011, 23 min
       
Arts + Crafts Spectacular / Germany
Dir: Ian Ritterskamp, Sebastien Wolf, 2010, 1 min 11 sec, animation

Fire of Ice / India
Dir: K V R Mahendra, 2010, 19 min

Now Follows / Germany
Dir: Erik Schmitt, Stephan Müller, 2010, 4 min 48 sec, animation

A Short Film / India
Dir: Indrani Chakrabarty, 2011, 30 min

   
Friday 4 November 2011
3.00 pm 23rd European Awards Nominees 2010 - II

Hanoi-Warszawa
/ Poland
Dir: Katarzyna Klimkiewicz, 30 min

Rendez-vous á Stella-Plage
/ France
Dir: Shalimar Preuss, 18 min

Diarchy
/ Italy
Dir: Ferdinando Cito  Filomarino, 20 min

The External World
/ Germany
Dir: David OReilly, 15 min, animation

5.00 pm GenNext III: Selections from Film Schools

Stranger on a Train / India
Dir: Brayden Yoder, 2011, 10 min 18 sec

Beauty / India
Dir: Torsha Benergee, 2011, 10 min

Animations films from NID

A selection of 13 films from the National Institute of Design, Ahmedabad, total running time of 75 min
       
7.00 pm Capalbio Cinema 2011 meets Kalpanirjhar

Adam / Egypt
Dir: Ali Ahmed Heraize, 2011, 1 min 17 sec

Mya's Universe / Portugal
Dir: Miguel Clara Vasconcelos, 2010, 10 min 43 sec

Parade / France
Dir: Pierre-emmanuel Lyet, 2010, 8 min 6 sec

The Brothers
/ USA
Dir: David Rocchio, 2010, 5 min

Milonga / Italy
Dir: Marco Calvise, 2010, 13 min

School of Life / United Kingdom
Dir: Jake Polonsky, 2003, 7 min

Two and Two / United Kingdom
Dir: Babak Anwari, 2010, 8 min 25 sec

Her Mother's Daughters / Ireland
Dir: Oonagh Kearney, 2010, 6 min

Water Lilies in Bloom / Norway
Dir: Emil Stang Lund, 2010, 15 min 19 sec

   
Saturday 5 November 2011
3.00 pm GenNext IV: Selections from Film Schools

Walk Free / Germany
Dir: Jan Bolender, 2010, 23 min 48 sec

The Visit / Germany
Dir: Conrad Tambour, 2010, 8 min 30 sec, animation

We the Oppressed
/ India
Dir: Suraj Prakash Ahirwal, 2011, 19 min 30 sec

Chop Suey
/ Germany
Dir: Marco Hakenjos, Johannes Flick, 2010, 4 min 40 sec

The Elephant
/ India
Dir: Renu Sawant, 2011, 11 min

Goggles
/ India
Dir: Shamik K. Rakshit, 2011, 9 min

Killsometime.com
/ Germany
Dir: Julia Langhof, 2010, 5 min

Karyukai. Inc
/ India
Dir: Dominic Meham Sangma, 2011, 10 min

The Shirt
/ Germany
Jonas Rothlaender, 2010, 6 min

Open Café V 2.5
/ India
Dir: Naveen Padmanabha, 2011, 11 min

Stranger at Home
/ Germany
Dir: Lena Liberta, 2010, 23 min 30 sec

Come and See
/ India
Dir: Tathagata Singha, 2011, 5 min 32 sec, animation

Thug Beram
/ India
Dir: Venkat S Amudhan, 2011, 10 min

One, Two
/ India
Dir: Prantik Basu, 2011, 11 min

Mutts
/ Germany
Dir: Steffen Cornelius Tralles, 2010, 23 min 48 sec

Wind Over Lake / Scotland, UK Dir: Jeorge Elkin, 2011, 30 min
7.00 pm Announcement and presentation of PATTON AWARD

followed by closing film

* Schedule as on 24 October 2011, subject to change if required

 
 
Copyrights 2003-18 © kalpanirjhar Foundation. Site Hosted & Developed by Web Wonderz